Szükségünk van a mindennapi cukira!

Ha otthon a kisállat megint kiakasztotta a cukiságmérőt, elkezdett beszélni, vagy megint beszorult a tortadobozba, oszd meg velünk! Küldd be saját fotódat, videódat, vagy amit a weben láttál. Adj hozzá rövid leírást, és jelöld meg a forrást, ha nem a sajátod.

Friss cukikommentek

Három év alatt, hat ritka mangabekölyök Budapesten

2008. augusztus 29. 14:19, mvmv komment

Folytatódik a Fővárosi Állat- és Növénykert sikersorozata a ritka aranyhasú mangábék szaporításában. A ritka nyugat-afrikai majmoknál ugyanis újabb kölyök látott napvilágot augusztus 13-án. A Helga nevű, tizenhét esztendős anyaállat nem először szült, sőt maga is Budapesten jött a világra. A most született kicsivel együtt összesen hat – négyévesnél fiatalabb – kölyök cseperedik az aranyhasú mangébék budapesti kifutójában. Rajtuk kívül még három felnőtt nőstény (Regina, Sarolta és a már említett Helga), valamint a Jochen nevű vezérhím alkotja a budapesti csapatot. Az aranyhasú mangábé (Cercocebus chrysogaster) igazi ritkaságnak számít az állatkertek gyűjteményében, ugyanis a világszerte működő több ezer állatkert közül csak kilenc akad, ahol ilyen állatokat láthatunk.

A ritka majomfaj így kevesebb állatkertben kerül bemutatásra, mint a közismerten ritka óriáspanda. Az aranyhasú mangábékat bemutató kilenc kert közül öt az Egyesült Államokban található (Cleveland, Jackson, Sacramento, San Antonio, San Diego), négy pedig Európában működik (Budapest, Lympne, Párizs, Wuppertal). A legnagyobb létszámú csapatokat a németországi Wuppertal, illetve a magyar főváros, Budapest állatkertje mutatja be: előbbiben 13, utóbbiban 10 aranyhasú mangábé él. Ez egyúttal azt is jelenti, hogy ebben a két állatkertben együtt ugyanannyi állat él, mint a másik hétben együttvéve.

A legjobb szaporítási eredményekkel mindenesetre a Fővárosi Állat- és Növénykert büszkélkedhet: az elmúlt 12 hónapban két kölyök született, kétszer annyi, mint az összes többi állatkertben együttvéve. A kiváló szaporítási eredmények – amelyek tekintetében Budapest a híres San Diegoi Állatkertnél is jobban teljesít – természetesen nem a „rekordvadászat” szintjén bírnak jelentőséggel, fogalmazt az állatker közleménye. Sokkal inkább azért fontosak, mert az aranyhasú mangébékat a természetben a kipusztulás veszélye fenyegeti. A faj kizárólag Nyugat-Afrikában, a Kongói Demokratikus Köztársaság sűrű erdőségeiben él, és olyan ritka, illetve olyan nehezen kutatható, hogy a Nemzetközi Természetvédelmi Unió (IUCN) – megfelelő adatok híján nem is tudta besorolni egyetlen veszélyeztetettségi kategóriába sem. Csupán annyi bizonyos, hogy az aranyhasú mangábé fenyegetett fajnak számít. Éppen emiatt az Európai Állatkertek és Akváriumok Szövetsége (EAZA) is fontosnak tartja a faj természetvédelmi célú állatkerti szaporításának összehangolását. Ebben a munkában a magyar főváros állatkertje – szaporítási eredményei alapján – meghatározó szerepet láthat el. Az aranyhasú magábé kölykök hathónapos vemhesség után jönnek a világra, az ivarérettséget pedig 4-5 évesen érik el. Állatkerti körülmények között, ahol lényegesen tovább élnek, mint a természetben, élettartamuk akár a harminc esztendőt is elérheti. A Fővárosi Állat- és Növénykertben az 1912-ben épült, ám 2004-ben felújított Majomházban, és a hozzá csatlakozó tágas szabadkifutóban kerülnek bemutatásra.

megjegyzés: Az új majomkölyökről egyelőre nem készült fotó, úgyhogy az egyik előző, 2006-ban született mangabebébi látható a képen. Nagyon hasonlóan néz ki, mint az idén augusztusban született egyed.

fotó állatkert majom kölyök

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

süti beállítások módosítása