A Közép-Afrikában élő, rendkívül mutatós majomfajt, a csuklyás vagy nyerges cerkófot mindössze 50 egyed képviseli a világ állatkertjeiben. A franciaországi La Palmyre-i Állatkertből 1 hím és 2 nőstény érkezett – hazánkba elsőként és egyedüliként Szegedre – a nemzetközi fajmegmentési program keretében.
A ritka majomfaj hegyvidéki esőerdőkben él, többnyire a fákon mozog, írja a szegedi állatkert közleménye. Ő és egy nagyon közeli rokona, a szakállas cerkóf az a két óvilági majom, amely képes a farkát kapaszkodásra is használni. Erre rajtuk kívül – igaz, jóval ügyesebben – csak egyes újvilági majmok képesek, mint a pókmajmok és a bőgőmajmok. A cerkófmajmok között sok hasonlóan színes majomfajról tudunk. Eleve sokkal több színárnyalatot képesek felismerni, mint az ember.
Vajon mi lehet a színpompa oka? Egyesek szerint ez megkönnyíti a sokszor vegyes, sok fajból álló csapatokban a fajtársak azonosítását. Még fontosabb a viselkedésükkel kapcsolatos szerepe. A feltűnő színezetük révén hívják fel magukra a figyelmet, és riasztják el vetélytársaikat a mindkét félnek komoly sérüléseket hozó összecsapástól, és természetesen csábítóan hat az ellenkező nemre is.
Friss cukikommentek